آموزش سئو حرفه ای سایت با روش های تجربی

پیش از پرداختن به سئو حرفه ای و اینکه منظور از آن چیست لازم است ابتدا به تعریف خود از کلمه سئو بپردازیم. سئو مخفف عبارت انگلیسی search engine optimization است. بهترین ترجمه ای که میتوان برای این عبارت ارائه داد بهینه سازی موتورهای جستجو است. در واقع در فرآیند سئو شما با کمک یک تیم حرفه ای سایت تان را برای موتورهای جستجو بهینه میکنید. این بهینه سازی شامل فعالیت های مختلفی میشود که بخشی از آن شامل فعالیت هایی است که به موتور جستجو کمک میکند تا مطالب و محتوای صفحه را یافته و به درستی ایندکس کند.

سئو یک علم به روز و بسیار پیچیده است، چرا که موتورهای جستجو به هیچ عنوان الگوریتم رتبه بندی خود را لو نمیدهند و هیچ منبع مشخصی برای یادگیری آن وجود ندارد. با این حال سایت ها و کتاب هایی وجود دارند که به آموزش حرفه ای سئو میپردازند.

این علم پیچیده از بخش های مختلفی تشکیل میشود. ممکن است حتی خود صاحبان وب سایت با اندکی تحقیق بتوانند رتبه سایت خود را بهبود ببخشند اما همانطور که گفته شد سئو شامل بخش هایی تحت عنوان سئو حرفه ای نیز میباشد.

مواردی مثل تولید محتوا (که میتوان آن را مهمترین بخش سئو دانست) جزء بخش هایی هستند که ممکن است خود صاحبان وب سایت نیز بتوانند با استفاده از آن سئو سایت را بهبود بخشند. اما عمده بخش های سئو در مجموعه سئو حرفه ای قرار میگیرد. به همین علت است که باید در بهبود حرفه ای سئوی سایت از تیمی که دانش و تجربه لازم را دارند کمک گرفت. مجموعه گلایل یکی از این تیم هاست که میتواند شما را در مسیر سئوی حرفه ای وب سایت یاری کند.

بخش های مختلف سئو حرفه ای

تحقیق کلمات کلیدی

سئو حرفه ای بخش های متفاوتی را شامل میشود. به عنوان سئو کار ممکن است حتی در سئو حرفه ای نیاز به دانش برنامه نویسی هم داشته باشید. با توجه به این که برنامه نویسی خود یک علم گسترده است امیدواریم تا اینجای کار اهمیت سئو حرفه ای را درک کرده باشید.

تحقیق کلمه کلیدی

یکی از مهمترین بخش ها در سئوی حرفه ای تحقیق کلمه کلیدی است. میتوان این مرحله را نخستین گام در راستای افزایش سئو سایت به صورت حرفه ای دانست. تحقیق کلمه کلیدی فعالیتی مهم و زمانبر است. مهم بودن کلمات کلیدی هنگامی برای شما روشن میشود که بدانید این مرحله پایه مهمترین قدم در رسیدن به سئو حرفه ای مطلوب شماست. بر اساس کلمه کلیدی های یافت شده در این بخش است که تیم تولید محتوا اقدام به تولید محتوا برای وب سایت خواهد نمود.

برای پیدا کردن کلمات کلیدی متخصص سئو با استفاده از ابزارهای موجود و دانشی که در این حوزه دارد اقدام مینماید. از ویکی پدیا تا Google Keyword Planner، ابزارهای رایج بسیاری در این زمینه وجود دارد. اما لازم است نحوه کار با آن ها و استخراج کلمه کلیدی از این ابزارها را هم آموزش دیده باشید. این موارد از جمله ابتدایی ترین قدم ها در آموزش حرفه ای سئو است. در این مرحله کمک گرفتن از صاحبان وب سایت و نیز مشخص نمودن حوزه فعالیتی سایت بسیار حائز اهمیت است.

سئوی محلی

سئوی محلی یا local seo را میتوان یکی دیگر از بخش های سئوی حرفه ای دانست. سئوی محلی به این معناست که نتایج به کاربر بر اساس موقعیت جغرافیایی نمایش داده میشوند. برای مثال اگر سایتی امکان خدمات دهی در تهران را دارد در نتیجه جستجوی افرادی که از سایر شهر ها به جستجو پرداخته اند به نمایش در نمی‎آید.

توجه به معیارهای رتبه بندی

در سئو حرفه ای لازم است تمام معیارهایی که گوگل بر اساس آن سایت را رتبه بندی میکند توسط کارشناس سئو رعایت شود. رعایت هر یک از موارد مطرح شده توسط گوگل شما را یک گام به هدف نهایی نزدیک تر خواهد کرد.

یکی از ملاک های تمایز سئو حرفه ای کیفیت تولید محتواست. شاید شما هم شنیده باشید که محتوای تکراری و کپی شده یکی از بدترین آفت های سایت است. مدتی است که الگوریتم های گوگل بسیاری روی این مسئله حساس شده اند و این نشان دهنده اهمیتی است که برای زمان و اعتماد کاربر قائلند.

پس نه تنها کپی بودن محتوا را به کل فراموش کنید بلکه به فکر تولید محتوایی باشید که کیفیت آن از محتوای تولید شده توسط رقبا بیشتر باشد. در این صورت است که به سادگی امکان پیروزی در عرصه این رقابت را خواهید داشت.

برای آنکه بتوانید محتوای با کیفیتی تولید کنید لازم است به نیت کاربر و چیزی که او را به جستجو واداشته است توجه کنید. محتوای مفیدی که تمام جوانب مورد سرچ شده را در بر بگیرد از مولفه های یک محتوای با کیفیت است. همچنین فراموش نکنید که باید از مواردی مثل لینک دهی های داخلی، تشویق مخاطب به بررسی محتواهایی که ممکن است برای او مفید واقع گردد و فرمت های جذاب محتوا مثل فیلم و عکس هم کمک بگیرید.

یکی دیگر از تفاوت های سئوی حرفه ای در بروزرسانی ها مشخص میشود. میدانیم که الگوریتم های موتورهای جستجو پس از مدتی آپدیت میشوند. سایت شما باید به گونه ای سئو شده باشد که در صورت بروزرسانی الگوریتم های گوگل تغییری در رنک سایت شاهد نباشید.

در فرایند سئو حرفه ای علاوه بر توجه به محتوا و رتبه سایت خود باید به اعتبار سایت هایی که به آن ها لینک میدهید و یا آن ها به شما لینک میدهند نیز توجه کنید. در این صورت است که میتوانید از اعتبار آن سایت ها در جهت موجه تر جلوه دادن سایت خود نیز بهره ببرید.

در سئو حرفه ای به دنبال چه چیزی هستیم؟

آموزش سئو حرفه ای

در سئو حرفه ای و به صورت عام تر در سئو سایت به دنبال این هستیم که ترافیک ارگانیک سایت را افزایش دهیم. شاید این سوال برای شما مطرح شود که منظور از ترافیک سایت چیست؟ ساده ترین معنای ترافیک را میتوان تعداد بازدیدکنندگان عنوان کرد. ترافیک سایت نشان دهنده این است که در یک بازه زمانی مشخص چند نفر از سایت بازدید کرده اند. البته میتوان در این مفهوم ریز شد و اطلاعات بیشتری  را از آن استخراج کرد.

سئو چیست؟ در واقع سئو حرفه ای راه هایی را به شما ارائه میدهد که با استفاده از آن رتبه سایت را در نزد گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگری) بهبود بخشید. هنگامی که سایت رنک بهتری داشته باشد در صفحه نتایج جستجو جایگاه بهتری کسب میکند. این جایگاه بهتر نسبت به جایگاه سابق سایت سنجیده میشود. حال میتواند صفحه اول باشد یا در مجموعه سه لینک ابتدایی. سئو حرفه ای مجموعه فعالیت هایی است که سبب میشود تا قدرت دامنه وب سایت در نزد موتورهای جستجو بهبود یابد.

چطور سایت را به صورت حرفه ای سئو کنیم؟

سئو حرفه ای سایت

از زمانی که سئو و اهمیت آن در پیشرفت کسب و کارها مطرح شده است افراد و مجموعه های بسیاری ادعای ارائه خدمات سئو را دارند. اما فراموش نکنید که سئو علم است و باید کار آن را به دست فرد یا افرادی سپرد که عالم به این علم اند.

درست است که امروزه بسیاری به آموزش حرفه ای سئو میپردازند اما این امر بسیار زمان بر است و اگر شما خود اقدام به یادگیری سئو نمایید ممکن است فرآیند سئوی سایت تان تا مدت ها به تعویق افتد. پس حتی اگر علاقه به یادگیری حرفه ای سئو کلاه سفید دارید لازم است در ابتدا به کار سئوی سایت را به یک تیم مجرب بسپارید. با این کار شما دیگر نگران عقب افتادن از رقبا نخواهید بود. کمک گرفتن از یک مشاور و متخصص سئو خبره و حرفه ای یکی از مهمترین گام ها در سئو حرفه ای سایت است.

سئو حرفه ای شامل چه بخش هایی میشود؟

بخش های سئو حرفه ای

سئو حرفه ای سایت شامل بخش هایی مثل سئوی تکنیکال، سئوی خارجی ، سئوی داخلی آشنایی با ابزارهای سئو، آشنایی با الگوریتم های سئو، کلمات کلیدی، استراتژی موضوعی، میزان رقابت در کلمات کلیدی و … است. لازم است تیم انتخابی شما دانش کافی را در همه این بخش ها داشته باشد و بتواند سایت شما را به رتبه مطلوب برساند.

به یاد داشته باشید که فرآیند سئو حرفه ای سایت از زمان تصمیم شما برای داشتن وب سایت آغاز شده و تا زمانی که قصد فعالیت در دنیای اینترنت را دارید ادامه دارد. به همین دلیل است که باید حتی در مرحله طراحی سایت هم دقت لازم را اعمال نمایید.

همانطور که در سایت گلایل گفته شد این مسئله بسیار اهمیت دارد چرا که وب سایت شما برای داشتن یک سئوی حرفه ای ابتدا لازم است که سئو پذیری کافی را داشته باشد. سئو پذیری به این معناست که تمهیدات لازم برای سئوی سایت از زمان طراحی سایت اندیشیده شود. برای مثال اگر سایت شما در هنگام طراحی به صورت واکنشگرا طراحی نشود امتیاز زیادی را در بخش سئو از دست خواهید داد.

واکنشگرا یا ریسپانسیو بودن وب سایت به این معنی است که صفحه وب سایت در تمام ابزارهایی که کاربر با استفاده از آن ها پا به دنیای وب میگذارد نمایش مرتبی داشته باشد. برای داشتن یک سئو حرفه ای لازم است تمام مراحل کار را به دست حرفه ای ها بسپارید.

5/5 - (5 امتیاز)
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.