کارشناس سئو کیست و چه کاری انجام می دهد؟

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو یکی از تخصص‌هایی است که قدمت بسیار کمی دارد. اگر چندین سال پیش از افراد کثیری راجع به این علم سوالی می‌پرسیدید، بسیاری از افراد چیز زیادی از آن نمی‌دانستند. با گذشت زمان و اینترنتی شدن کسب‌وکارها، اکنون بهینه سازی موتورها یک علم مهم برای صاحبان سایت و مشاغل آنلاین محسوب می‌شود.

هر تجارتی که وارد فضای آنلاین می‌شود، برای موفقیت نیاز به یک کارشناس سئو دارد. با این حال اگرچه امروزه سئو شناخته شده‌تر از قبل است، اما هنوز اطلاعات کاملی درباره این شغل وجود ندارد. به نظر شما کارشناس سئو کیست؟ یا اصلا وظایف کارشناس سئو چیست؟ این‌ها سوالاتی است که برای بسیاری از صاحبین مشاغل پاسخی ندارد.

چگونه سئو به کسب‌وکارهای اینترنتی کمک می‌کند؟

سئو و کسب و کارهای اینترنتی

اجازه دهید این موضوع را با ذکر یک مثال بررسی کنیم. فرض کنید که یک کلیدواژه را در موتور جستجوی خود وارد می‌کنید. با توجه به داغ بودن تب بازار ارزهای دیجیتال تصور کنید کلمه کلیدی شما خرید بیت کوین باشد. وبسایت‌های زیادی در موتور جستجو به شما نمایش داده می‌شوند. به طور تقریبی تعداد صفحاتی که این خدمات را ارائه می‌دهند، در زمان نگارش این مقاله حدود 36 میلیون است. اما به نظر شما کدام سایت در این زمینه می‌تواند فروش بیشتری را تجربه کند؟

قطعا وبسایتی که در نتایج رتبه‌های بالاتری دارد. هر چه رتبه سایت شما در کلمات کلیدی مدنظر کاربران بالاتر باشد، ترافیک بیشتری وارد سایت‌تان شده و به تبع فروش شما نیز بیشتر خواهد بود.

اگر شما نیز مانند من فکر می‌کنید رتبه‌بندی نتایج شرکت بزرگی مانند گوگل بر حسب احتمال و شانس نیست، پس قطعا اعتقاد دارید این رتبه‌بندی بر اساس فاکتورهای مختلفی شکل گرفته است. به این فاکتورها سئو گفته می‌شود و یک کارشناس سئو سایت موظف است تا با پیاده سازی روش‌هایی که در این حوزه قرار دارد، کسب‌وکار شما را متحول کند.

کارشناس سئو کیست؟

کارشناس سئو کیست

در پاراگراف قبلی به اهمیت خدمات سئو برای کسب‌وکارهای اینترنتی پرداختیم و متوجه شدیم بهینه‌سازی موتورهای جستجو از تعداد زیادی از فاکتورها در کنار هم شکل می‌گیرد. به همین ترتیب اشاره شد که کارشناس سئو موظف است تا با پیاده سازی روش‌های این علم سایت‌ها را به سمت رشد حرکت دهد. اما واقعا یک کارشناس سئو چه کارهایی انجام می‌دهد؟

فردی که در حوزه سئو تخصص دارد یا به اصطلاح یک سئوکار باید با انواع روش‌های سئو آشنا باشد. البته یادگیری سئو شرط کافی برای سئوکار بودن نیست، چرا که این علم همواره در حال به روز رسانی و تغییر است. بنابراین کسی که خود را کارشناس SEO می‌نامد، باید دامنه مطالعاتی خود را گسترش دهد تا بتواند علاوه بر علمی که قبلا کسب کرده، از تغییرات این حوزه آگاه باشد.

به طور دقیق اگر بخواهیم بگوییم شغل کارشناس سئو چیست باید گفت یک فرد سئو کار باید بتواند با پیاده سازی روش‌ها و تکنیک‌هایی که برای کسب رتبه‌های برتر در موتورهای جستجویی مانند یاهو، بینگ و یا گوگل وجود دارد، سعی می‌کند یک سایت جایگاه مناسبی در کلیدواژه‌های مدنظر کسب کند. به این ترتیب ترافیک ورودی سایت افزایش یافته و به این ترتیب فروش به صورت صعودی افزایش خواهد یافت.

چگونه می‌توان به یک کارشناس سئو تبدیل شد؟

یادگیری سئو

اگر شما نیز به دیجیتال مارکتینگ و دقیقا بهینه‌سازی سایت‌ها علاقه مند هستید، می‌توانید با یادگیری این علم شروع به کار کنید و درآمدهای مناسبی کسب کنید. البته برای تبدیل شدن به یک متخصص در زمینه سئو روش‌های مختلفی پیش روی شما وجود دارد که می‌توان از هر یک از این روش‌ها استفاده کرد. در ادامه این مقاله می‌خواهم به شیوه‌هایی که می‌توان سئو را آموخت، اشاره کنم:

یادگیری سئو از طریق مقاله‌های آموزشی

یکی از ارزان‌ترین روش‌های تبدیل شدن به کارشناس سئو استفاده از مقاله‌های رایگان سطح وب است. در واقع وبلاگ‌ها و مطالب آموزشی بسیاری در سایت‌های مختلف وجود دارد تا به شما کمک کند این علم را فرا بگیرید. به‌عنوان مثال خود من اطلاعات مفیدی از طریق وبسایت Backlinko یاد گرفتم.

همچنین شما می‌توانید از مقاله‌های آموزشی فارسی زبان مانند سایت گلایل نیز کمک بگیرید. با این حال این روش در اکثر موارد برای یادگیری کامل سئو چندان توصیه نمی‌شود، چرا که اولا مطالب موجود در سایت‌ها اکثرا پراکنده است و سرعت یادگیری را کاهش می‌دهد. ثانیا بسیاری از نکات کلیدی در وبسایت‌ها وجود نخواهد داشت.

یادگیری سئو از طریق دوره‌های آموزشی

یکی از پر طرفدارترین مسیرهای بدل شدن به یک کارشناس سئو شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین و آفلاین است. با توجه به علاقه کاربران امروزی به دوره‌های اینترنتی، دوره‌های زیادی در زمینه سئو ایجاد شده که هر یک می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. با یک جستجوی ساده در سطح وب می‌توانید در یکی از این دوره‌ها ثبت نام کنید و سئو را یاد بگیرید.

یادگیری سئو با شرکت در کارآموزی

بدون شک بهترین روش برای یادگیری سئو، همکاری در پروژه یک سازمان یا شرکت است. در چنین مواقعی یک شرکت سعی می‌کند تا با جذب کارآموز علاوه بر کاهش هزینه‌ها بخش زیادی از پروژه‌های سئو را به یک فرد مبتدی بسپارد. این یک معامله دو سر برد است که در آن فرد مبتدی نیز تجربه بسیاری کسب خواهد کرد. اگر به فکر یادگیری سئو کلاه سفید هستید، به نظر من این روش بهترین مسیر برای آن است که خود را کارشناس سئو بنامید.

یادگیری سئو با تدریس خصوصی

یادگیری سئو با تدریس خصوصی نیز این روزها رواج یافته است. با توجه به هزینه‌های بالایی که اساتید این دوره‌ها دریافت می‌کنند، توصیه می‌کنم از این روش‌ها تنها زمانی استفاده کنید که سرمایه کافی داشته باشید. با این حال این شیوه یادگیری سئو نیز می‌توان مورد توجه بسیاری از افراد باشد.

وظایف کارشناس سئو چیست؟

وظایف کارشناس سئو

فردی که خود را سئو کار می‌داند باید مهارت‌های زیادی را بلد باشد. در غیر این صورت این فرد نخواهد توانست تاثیری در رشد وبسایت ایجاد کند. بنابراین چه بخواهید خود را به یک سئو کار حرفه‌ای تبدیل کنید، و چه نیاز به استخدام و بررسی سئوکار مدنظر خود را داشته باشید، بد نیست با مهارت‌هایی که یک متخصص سئو باید بلد باشد، آشنا شوید:

  • فرد سئوکار باید توانایی تدوین استراتژی سئو را داشته باشد: یکی از مهمترین بخش‌های بهینه سازی سایت، ریختن یک برنامه منسجم برای فعالیت‌ها است. به طور مثال داشتن یک تقویم محتوایی، لینک‌سازی داخلی و تاریخ گرفتن بک‌لینک‌ها همگی باید در استراتژی اولیه مشخص شود. اگر یک کارشناس نتواند این برنامه ریزی را انجام دهد، نمی‌تواند به موفقیت یک سایت کمک کند.
  • کارشناس سئو باید با تحقیق کلمات کلیدی آشنا باشد: تحقیق و بررسی کلمات کلیدی یکی دیگر از موضوعاتی است که سئوکارها باید به آن وارد باشند. یافتن بهترین کلمات برای کسب‌وکارها از جمله مسائلی است که عدم شناخت به آن سایت را از اهداف خود دور خواهد کرد.
  • فرد سئو بلد نیاز دارد تا قوانین سئو محتوا را بشناسد: شاید با فهمیدن این موضوع که کارشناس سئو کیست فکر کنید یک سئوکار نیازی به آشنایی سئوی محتوا ندارد. هرچند بسیاری از سئوکارها کار تولید محتوا را به تیم این بخش ارجاع می‌دهند، اما بهتر است که متخصص این حوزه با سئو کردن محتواها نیز آشنا باشد تا بتواند در مواقع ضروری دست به کار شود.
  • متخصص حوزه سئو باید به اصول لینک‌سازی خارجی وارد باشد: پس از طراحی سایت و تولید محتوا نوبت به لینک سازی خارجی می‌رسد. در این بخش نیز سئوکار وظیف دارد تا به خوبی با قواعد لینک‌سازی خارجی آشنا باشد تا بتواند بهترین و با کیفیت‌ترین لینک‌ها را به سایت هدف ارجاع دهد.
  • کارشناس سئو باید ابزارهای تحلیل را به‌خوبی بشناسد: ابزارهای زیادی در فضای آنلاین برای سئوکارها طراحی شده‌اند. گوگل سرچ کنسول، گوگل آنالیتیکس و حتی گوگل ادوردز هر یک نقش مهمی در موفقیت یک کسب‌وکار آنلاین ایفا می‌کنند. اگر یک سئوکار هستید باید کار با این ابزارهای کاربری را بلد باشید.

تشخیص یک کارشناس حرفه‌ای از مبتدی

کارشناس سئو حرفه ای

با توجه به درآمد خوب این حوزه و تقاضای بالای موجود در بازار کار، بسیاری از افرادی که آشنایی کمی با این حوزه دارند، خود را در حد یک متخصص معرفی می‌کنند. با این حال نباید هر شخصی که ادعای متخصص بودن کرد را پذیرفت. اما شاید بخواهید بدانید که راه تشخیص یک کارشناس سئو چه می‌باشد؟

بیایید واقع بینانه نگاه کنیم. حتی اگر فردی با تمامی بخش‌های سئو به طور کامل آشنا باشد، اما هیچ فعالیت عملی در سایت انجام نداده باشد، باز هم نمی‌تواند تاثیر مفیدی روی سایت شما ایجاد کند. بنابراین برای کسی که خود را یک سئوکار معرفی می‌کند، نه تخصص مهم است و نه دانش و مدرک دانشگاهی تاثیری دارد. تنها چیزی که برای تشخیص صلاحیت یک سئوکار لازم است، داشتن یک نمونه کار قوی است. بنابراین کسی که نمونه کار مناسبی نداشته باشد، نمی‌تواند یک کارشناس یا متخصص قابل اعتنا باشد.

نتیجه گیری

متخصص سئو

کارشناس سئو به کسب‌وکارهای آنلاین کمک می‌کند تا با افزایش رتبه سایت ترافیک بیشتری جذب کنند و فروش خود را گسترش دهند. با این حال یک سئوکار حرفه‌ای وظایف خاصی دارد که باید به هر یک از آن وظایف آگاه باشد. همچنین اگر می‌خواهید این علم را یاد بگیرید، روش‌های مختلفی پیش روی شما وجود دارد. در این مطلب با وظایف سئوکار آشنا شدیم و انواع روش‌های یادگیری این علم جدید را بررسی کردیم. اگر می‌خواهید این علم را یاد بگیرید و به یک کارشناس سئو حرفه‌ای تبدیل شوید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.