اطلاعات کامل و کلی درباره جدیدترین متدهای سئو 1400

امروز بستر اینترنت و فضای مجازی به یکی از فضا ها و بستر های بسیار مناسب برای کسب‌ و کار هایی تبدیل‌ شده که می‌خواهند در کوتاه ‌ترین زمان و با هزینه ‌های بسیار پایین به پیشرفت‌ های مدنظر خودشان برسند. سئو و یا به‌ عبارت‌ دیگر سئو سایت، امروزه عبارتی است که ممکن است بسیاری از شما آن را شنیده باشید.

سئو روشی است که می‌تواند به شما کمک کنند در سریع‌ ترین زمان سایت خودتان را به پیشرفت ‌های مورد نظر برسانید و آن را در صفحه یک گوگل و یا حتی جزو سه سایت اصلی و برتر پیشنهاد شده توسط گوگل قرار دهید.

به ‌طور کلی روند استفاده از سئو اصلا کار راحتی نیست اما با کمک گرفتن از افرادی که در این زمینه تخصصی دارند شما می‌توانید با استفاده از سئو تخصصی، سایت خودتان را به ‌عنوان برترین سایت‌ پیشنهاد شده به کاربران قرار دهید.

شما می‌توانید از طریق روش‌ های گوناگون وب‌ سایت خودتان را بهینه کنید و به گوگل بگویید که وب ‌سایت شما از هر نظر برای کاربران مفید می‌باشد و می‌تواند به سؤالات و نیاز های آن ‌ها پاسخ دهد. توجه نمایید که گوگل سعی میکند تا مفاهیم مورد نیاز کاربران را در کوتاه‌ترین زمان به سمع و نظر آن ‌ها برساند؛ به ‌همین دلیل است که تمام تلاش خودش را می‌کند تا مناسب‌ترین سایت‌ ها را به ‌عنوان سایت برتر به کاربر پیشنهاد دهد.

اگر شما تلاش دارید که از سایت خودتان را بالا بیاورید و می‌خواهید که میزان فروش محصولات و ارائه خدمات خودتان را بیشتر کنید؛ استفاده از خدمات سئو حرفه‌ای می‌تواند بسیار به شما کمک کند. ما در ادامه قصد داریم که برای شما بیشتر در رابطه با تاثیر بهینه ‌سازی سایت و روش ‌های انجام این کار صحبت کنیم‌. اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در این‌ رابطه بدانید، ما را همراهی کنید. 

سئو چیست؟

سئو چیست

حال که شما در رابطه با سئو سایت اطلاعاتی کسب کردید بهتر است که به ‌صورت جامع‌تر متوجه شوید که بهینه ‌سازی با چه اهدافی شروع به کارکرد و چرا اصلا در دنیای امروز مهم می باشد. برای اولین‌ بار در سال هزار و نهصد و نود بود که اولین موتور های جستجو فعالیت خودشان را آغاز کردند.

در آن زمان و حتی تا چند سال اخیر بهینه ‌سازی آن ‌قدر که باید و شاید جدی گرفته نمی‌شد اما با توجه به گسترش دیجیتال مارکتینگ و فعالیت بسیاری از کسب‌ و کار های اینترنتی در فضای مجازی و اینترنت باعث شد که گوگل کمی سخت ‌گیری داشته باشد تا بتواند بهترین اطلاعات و خدمات را به مشتریان و کاربران خودش ارائه دهد. اقدامات بسیار گوناگون و دسته‌ بندی شده‌ای وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند سایت مورد نظر خودتان را در دسته سایت های برتر گوگل قرار دهید.

این اقدامات تماماً با توجه به نیاز کاربران طراحی شده‌اند و دقت به قوانینی که در این زمینه وضع‌ شده می‌تواند به شما کمک کند تا سئو سایت خودتان را بالاتر بیاورید. اقداماتی مانند کلمات به ‌کار رفته در متن، استفاده از تگ ‌های مناسب، لینک‌ های داخلی و خارجی، استفاده از ساختار مناسب، سرعت سایت، استفاده از متا تایتل جذاب، لینک سازی متناسب، و موارد دیگر همه و همه روی بهینه ‌سازی سایت شما تاثیر گذار می‌باشند. 

معرفی انواع مختلف سئو

انواع سئو

توجه نمایید که برای بهینه‌ سازی سایت اقدامات گوناگونی وجود دارد و این‌ موضوع باعث شده که سئو در انواع مختلف و متفاوتی وجود داشته باشد که هر کدام از این انواع می‌توانند در زمینه خاصی باعث بهبود شرایط سایت شوند. ما در ادامه قصد داریم که برای شما به‌ طور کامل در رابطه با انواع مختلف این موارد صحبت کنیم.

سئو درون صفحه یا on page

سئو درون صفحه یا on page  در واقع آن بخشی از بهینه ‌سازی می‌باشد که کد ها، تصاویر، متون، فیلم ‌ها، و تمام مواردی که داخل سایت شما می‌باشند را کنترل می‌کند. هر چیزی که شما آن را در داخل سایت خودتان بارگذاری می‌کنید، و یا از آن استفاده می‌کنید تا جابجا شدن بین صفحات سایت خودتان را راحت کنید به ‌عنوان سئوی درون صفحه‌ای شناخته می‌شود.

توجه نمایید که این بخش از بهینه‌ سازی روش پایه‌ای و مهم بهینه ‌سازی می‌باشد و بدون آن شما به‌ هیچ‌ عنوان نمی‌توانید در زمینه بهینه ‌سازی موفق شوید. این روش بهینه‌ سازی شامل تمامی موارد و قوانینی می شود، که باعث می‌شوند محتوا ها و صفحات سایت شما به یکدیگر مرتبط شوند.  تا شما بتوانید با توجه به آن‌ها سئو خودتان را بهبود ببخشید. 

سئو بیرون صفحه یا off page 

برخلاف سئو داخل صفحه، بهینه‌ سازی بیرون صفحه شامل مواردی می‌باشد که شما خارج از سایت خود آن ‌ها را انجام می‌دهید. برای مثال پیوندها و لینک ‌هایی که شما آن ‌ها را از سایت‌های دیگر می‌گیرید، تبلیغاتی که شما آن ‌ها را در سایت ‌های دیگر بارگذاری می‌کنید و تمام فعالیت ‌هایی که شما از آن‌ ها بهره می‌برید تا بتوانید از طریق سایت ‌های دیگر کاربران را به سمت سایت خودتان جذب کنید، به‌ عنوان سئو بیرون صفحه شناخته می‌شوند.

توجه نمایید که این روش بهینه ‌سازی تاثیر بسیار زیادی در بهبود شرایط سایت شما دارد و می‌تواند در مدت‌ زمان بسیار کوتاهی سایت شما را جزو سه سایت برتر پیشنهاد شده‌ی گوگل قرار دهد.

سئو کلاه سفید 

در کنار بهینه‌ سازی داخلی و خارجی یک نوع روش بهینه ‌سازی دیگر با نام سئو کلاه سفید شناخته می‌شود. در این روش بهینه ‌سازی شما از تکنیک ‌ها، استراتژی ‌ها، و روش ‌هایی استفاده می‌کنید که مطابق با قوانین موتور های جستجو می‌باشند. در دنیای مجازی فریب‌کاری و گول زدن کار بسیار راحتی است؛ اما توجه نمایید که در صورت مشخص شدن فریب‌کاری ممکن است که جریمه‌ های بسیار زیادی گریبان‌گیر شما شود.

به ‌عبارت ‌دیگر اقدامات قانونی و متناسبی که شما آن ‌ها را انجام می‌دهید تا بتوانید به ‌صورت طبیعی رتبه سایت خود را بالاتر بیاورید با نام روش بهینه ‌سازی کلاه سفید شناخته می‌شود. این روش ممکن است که کمی زمان ‌بر باشد و نیاز به تلاش زیادی داشته باشد اما توجه نمایید که استفاده از این روش می‌تواند خیال شما را راحت کند تا حداقل بعد از آپدیت بعدی گوگل سایت شما در رتبه‌ای که بدست‌آورده باقی خواهد ماند و به‌ هیچ‌ عنوان رتبه شما ریزش نخواهد کرد؛ البته اگر رقبای شما بهتر از شما عمل نکنند.

سئو کلاه سیاه 

در کنار روش سئو کلاه سفید روش دیگری نیز وجود دارد که به ‌عنوان بهینه‌ سازی کلاه سیاه شناخته می‌شود. همان ‌طور که از نام این دو روش پیداست بهینه ‌سازی کلاه سیاه درست نقطه مقابل بهینه ‌سازی کلاه سفید می‌باشد. در این روش افراد از دستورات، کد ها، و روش ‌هایی استفاده می‌کنند تا بتوانند با فریب و دست‌ کاری الگوریتم‌ های موجود در گوگل رتبه بالاتری را بدست بیاورند.

این روش ‌های غیراخلاقی ممکن است که برای همیشه سایت را از دسترس خارج کند و یا در بهترین حالت ممکن است که باعث جریمه شدن سایت شود. توجه نمایید که شاید استفاده از این روش باعث شود که شما در مدت‌زمان کوتاهی سایت خودتان را بالا بیاورید اما مطمئن باشید که در صورت فعالیت رقبایتان در زمینه بهینه‌ سازی، کلاه سفید رتبه شما به ‌شدت ریزش خواهد کرد و سایت شما از دید رس کاربر خارج خواهد شد. پس سعی کنید که در زمینه بهینه ‌سازی اصلا به سراغ روش کلاه سیاه نروید و سعی کنید که با توجه به قوانین و اصول موجود به بهینه‌ سازی بپردازید.

سئو تکنیکال 

در کنار روش ‌های دیگر بهینه ‌سازی تمامی روش ‌هایی که برای ایندکس کردن و خزش راحت موتور های جستجو انجام بگیرد سئوی تکنیکال می‌باشد. برای مثال بهینه ‌سازی کد ها، استفاده از نقشه درست برای سایت، و استفاده از زیرساخت درست برای اسکلت سایت جزو بهینه‌ سازی تکنیکال قرار می‌گیرد. در واقع این روش در دیدرس کاربر نیست اما می‌تواند به‌ صورت اصولی و ساختاری پایه‌ی سایت شما را به‌ صورت مناسب‌تر پی‌ریزی کند و باعث بهبود رتبه شما در گوگل شود. 

سئو محلی 

در این روش از سئو شما از یک موقعیت مکانی خاص استفاده می‌کنید تا به تبلیغ بپردازید. توجه نمایید که این روش ممکن است برای همه کسب‌ و کار ها و خدمات ‌دهی ها مناسب نباشد اما اگر شما در یک مکان خاص خدمات می‌دهید و یا محصولاتتان را در یک نقطه خاصی از یک شهر می‌فروشید استفاده از این روش سئو می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی کاربران شما داشته باشد و باعث جذب بیشتر شود.

توجه نمایید که این روش سئو برای کسب ‌و کار های کوچک و آن دسته از کسب‌ و کار هایی که به‌ صورت حضوری به ارائه خدمات می‌پردازند بسیار مهم و حیاتی می‌باشد و می‌تواند باعث بهبود شرایط آن‌ ها شود. بسیاری از افراد این نوع بهینه ‌سازی را اصلا جدی نمی‌گیرند. اما اگر شما صاحب کسب ‌و کار کوچکی هستید و تلاش دارید که برای شروع کار خودتان تنها به محدوده اطراف خود خدمات‌ رسانی داشته باشید، استفاده از این روش بهینه ‌سازی بسیار کاربردی است. 

بررسی اهداف سئو

اهداف سئو

تمام نکاتی که ما پیشتر به شما گفتیم تماماً در رابطه با روش‌ های افزایش سئو حرفه ای بود. شما متوجه شدید که باید از  اقداماتی بهره ببرید و به چه قوانین دقت داشته باشید تا بتوانید رتبه سایت خود را بالاتر بیاورید. حال ما می‌خواهیم برای شما در رابطه با اهداف بهینه‌ سازی صحبت کنیم. 

 • به‌ طور کلی هدف اصلی سئو این است که سایت شما را بالا بیاورد و آن را در رتبه‌ های مناسب‌تری به کاربر نشان دهد. اگر شما خودتان را به‌ عنوان یک کاربر قرار دهید متوجه خواهید شد که اگر پاسخ سوال خود را در سایت اول و یا حتی سایت دوم در گوگل بگیرید، دیگر به سراغ سایت ‌های دیگر نمی‌روید و موتور جستجوی خود را می‌بندید. همین موضوع باعث می‌شود که سایتی که در رتبه اول قرار دارد تا حد بسیار زیادی پیشرفت کنند و بازدید بالاتری داشته باشد. پس هدف اصلی بهینه‌ سازی این است که بازدید سایت تا حد بسیار زیادی بالاتر ببرد. 
 • هدف دوم این است که سئو می‌تواند باعث ایجاد یک برند برای شما شود. تبدیل شدن به یک برند در فضای مجازی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی بهبود شرایط کسب ‌و کار شما داشته باشد.
 • علاوه ‌بر این اگر شما یک سایت خدمات ‌دهنده و یا فروشنده باشید؛ با بالا رفتن بازدید و ترافیک سایت می‌توانید محصولات و خدمات بسیار بیشتری را بفروش برسانید و همین موضوع می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در درآمد شما داشته باشد. پس سئو روشی است که می‌تواند به شما کمک کند تا با استفاده از آن درآمد خود را بالاتر ببرید.
 • همچنین شما می‌توانید با استفاده از بازدید بالا تبلیغ بگیرید و از این طریق نیز درآمدزایی داشته باشید. 

کارشناس سئو کیست؟

کارشناس سئو

شاید برای شما نیز این سوال پیش ‌آمده باشد که سئو کار چیست و چه وظایفی دارد و چگونه می‌تواند باعث بهبود شرایط سایت شود. تا این‌ جای کار مطمئنا شما متوجه شده‌اید که سئو چیست و کارشناس سئو باید چه مواردی را در نظر داشته باشد. اما علاوه‌بر مواردی که ما پیشتر آن ‌ها را برای شما گفتیم، شخصی که قصد دارد در زمینه بهینه‌سازی به یک متخصص تبدیل شود باید مهارت‌های گوناگون دیگری را نیز فرابگیرد. 

 • برای مثال یک کارشناس سئو و فردی که در زمینه سئو تخصصی حرفه‌ای می‌باشد، باید با کد های برنامه‌نویسی اچ تی ام ‌ال و یا سی اس اس آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند به شیوه‌ای صحیح خطاها را بررسی کند و آن‌ها را برطرف کند.
 • علاوه ‌بر این، شخص باید در زمینه پیدا کردن کلمات کلیدی نیز خبره باشد و بتواند با تحلیل؛ از مناسب ‌ترین کلمه کلیدی بهره ببرد تا بتواند با قرار دادن آن‌ ها در سایت باعث شود که مقاله‌ های متناسبی برای یک کاربر وجود داشته باشد.
 • یک متخصص سئو باید با بازاریابی محتوا به‌ خوبی آشنایی داشته باشد و روش بازاریابی در فضای مجازی را بشناسد. از این طریق می‌تواند به ‌راحتی رتبه سایت را بالاتر بیاورد. 
 • مهارت بهینه ‌سازی محتوا یکی دیگر از مهارت ‌هایی است که یک سئو کار باید روی آن تسلط کافی را داشته باشد تا بتواند با بهینه ‌سازی محتوا به‌صورت مداوم محتوا های متناسبی را تولید کند.
 • یک متخصص بهینه‌ سازی باید ذهن تحلیل‌گری داشته باشد. به ‌طور کلی بهینه‌سازی فعالیتی است که در آن تحلیل اطلاعات و نحوه کار رقبا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل فردی که در این زمینه خودش را متخصص می‌دانند باید ذهن تحلیل‌گری داشته باشد تا بتواند با تحلیل مسائل درست‌ترین تصمیم را بگیرد و آن را عملی کند. 
 • متخصص سئو باید با ابزار گوگل آشنایی متناسبی داشته باشد. ابزار‌ های گوگل مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول ابزار های متناسبی برای بهینه ‌سازی می‌باشد. فردی که می‌خواهد در زمینه بهینه‌ سازی فعالیت داشته باشد باید نحوه کار با این دو ابزار را به‌ خوبی بداند تا بتواند با استفاده از آن‌ ها به بهبود شرایط یک سایت بپردازد.
 • یک سئو کار باید تجربه کافی داشته باشد. توجه نمایید که در زمینه بهینه ‌سازی تجربه بسیار تاثیر گذار می‌باشد. یک فرد اگر تجربه متناسبی در رابطه با بهینه ‌سازی داشته باشد می‌تواند در سریع‌ترین زمان و با مناسب‌ترین روش‌ ها یک سایت را در رتبه‌ های بالاتری در موتور جستجو قرار دهد.
 • یک متخصص سئو باید نمونه کار قابل ‌قبولی داشته باشد. تمامی افرادی که در زمینه سئو فعالیت دارند باید با ارائه نمونه کار  های قابل ‌قبول، دارندگان سایت را متقاعد کنند که می‌توانند در سریع‌ترین زمان به بهبود شرایط سایت آن‌ ها بپردازند. نمونه کار های قابل‌ قبول می‌تواند شامل محتوا های مناسب، سایت‌ های طراحی ‌شده سئو شده که در رتبه‌ های بالاتری قرار دارند، و موارد دیگری شوند.

چرا برای بهبود شرایط سایت خود نیاز داریم که از یک متخصص سئو کمک بگیریم؟

متخصص سئو

توجه نمایید که شما می‌توانید به ‌صورت عملی و با گذشت زمان متوجه شوید که کدام رفتار ها می‌توانند به شما کمک کنند تا در رتبه ‌های بالاتری قرار بگیرید اما این ‌موضوع می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد و هیچ تضمینی وجود ندارد که آیا می‌تواند در مدت ‌زمانی که شما مدنظر دارید رتبه سایت شما را بالاتر بیاورد یا خیر. به‌ همین دلیل استفاده از فردی که در این زمینه متخصص می‌باشد می‌تواند تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند. کمک گرفتن از یک فرد سئو کار می‌تواند به شما کمک کند تا در هزینه و وقت خودتان صرفه‌ جویی کنید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان به هدفی که دارید برسید.

فردی که در این زمینه متخصص باشد می‌تواند به ‌صورت مستمر به بهینه ‌سازی سایت بپردازد و به شما کمک کند تا نه ‌تنها باعث راضی شدن گوگل شوید؛ بلکه بتوانید کاربران خودتان را نیز راضی نگه دارید و اطلاعات و محصولات و خدمات مورد نیاز آن ‌ها را در اختیارشان قرار دهید. این ‌موضوع می‌تواند باعث شود که شما به یک سایت مورد اعتماد در دید کاربران خود تبدیل شوید که در درازمدت یک عامل بسیار مهم برای بهبود شرایط کسب ‌و کار شما ‌شود.

مورد دیگری که می‌تواند شما را قانع کند تا از یک متخصص بهره ببرید این است که ساختار و طراحی سایت شما درست مطابق با الگوریتم ‌های گوگل شکل داده می‌شود و همین موضوع می‌تواند باعث شود که شما جای پای محکمی در موتور جستجو داشته باشید و گوگل شما را به ‌عنوان یک سایت با اعتبار بشناسد.

این موضوع یک موضوع بسیار مهم و حیاتی برای پیشرفت در زمینه دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. یک فردی که در زمینه بهینه‌ سازی سایت متخصص باشد اجازه نمی‌دهد که اشتباهات بزرگ در سایت شما اتفاق بیفتد و این ‌موضوع می‌تواند ریسک جریمه شدن سایت شما را پایین‌تر بیاورد. اشتباهات در زمینه سئو اگر توسط گوگل تشخیص داده شوند می‌توانند جرایم بسیار سنگین را داشته باشند و سایت شما را از دسترس خارج کنند. اگر فردی در زمینه بهینه ‌سازی تخصص داشته باشد اجازه نمی‌دهد که هیچ کدام از این اتفاق رخ بدهد. 

نقش الگوریتم ‌ها در سئو 

نقش الگوریتم ها در سئو

شاید برای شما سوال پیش ‌آمده باشد که کدام الگوریتم‌ های گوگل می‌باشد که می‌تواند در نهایت باعث شوند که دارندگان سایت از سئو بهره ببرند تا بتوانند مطابق با این الگوریتم ‌ها رفتار کنند. الگوریتم ‌های گوگل هسته اصلی فعالیت ‌های این موتور جستجو را شکل می‌دهند و این الگوریتم‌ ها تلاش می‌کنند تا مفاهیم مورد نیاز کاربران را بدون هیچ ‌گونه کم‌ و کاستی به آن ‌ها برسانند.

این مفاهیم توسط دارندگان سایت تولید می‌شود و هر مفهومی که در درست‌ترین روش اطلاعات مورد نیاز کاربران را به آن ‌ها برساند به ‌عنوان سایت مورد اعتماد گوگل شناخته می‌شود و گوگل آن سایت را به ‌عنوان سایت اصلی به کاربر نشان می‌دهد. الگوریتم کبوتر، الگوریتم پاندا و الگوریتم‌ های بسیار متفاوت دیگری وجود دارد که هر کدام از آن ‌ها در زمینه خاصی از سئو کاربرد دارند.شما می‌توانید با شناخت این الگوریتم ‌ها متوجه شوید که چگونه می‌توانید مطابق با قوانین موجود در آن ‌ها فعالیت داشته باشید.

البته به این ‌موضوع دقت داشته باشید که این الگوریتم ‌ها همواره در حال تغییر می‌باشد و بروزرسانی‌ های متفاوتی را به خود می‌بینند که این بروزرسانی ‌ها می‌توانند باعث شوند که رتبه سایت‌ ها جابجا شود. به‌ همین دلیل در صورت وجود کوچک‌ترین بروزرسانی نیز شما باید تغییرات متناسب با این بروزرسانی ‌ها را جدی بگیرید و آن ‌ها روی سایت خود اعمال کنید تا بتوانید رتبه سایت خود را نگه دارید و یا آن را بهتر کنید. 

جمع‌ بندی 

ما در گلایل سعی کردیم که به ‌طور کلی برای شما در رابطه با سئو صحبت کنیم و بگوییم که چگونه می‌توانید با استفاده از این روش یک سایت را بهینه کنید. توجه نمایید که سئو تنها راه بهبود شرایط سایت نمی‌باشد؛ اما یکی از مناسب ‌ترین و کم‌خرج‌ترین آن ‌هاست.

شما می‌توانید با استفاده از روش بهینه‌ سازی به ‌صورت علمی رتبه سایت خود را بهبود ببخشید. علاوه ‌بر این موارد، قوانین و الگوریتم‌‌ هایی که گوگل آن ‌ها را برای رتبه‌ بندی سایت ‌ها اعمال می‌کند تماماً قوانینی هستند که با تحلیل نیاز و خواسته مشتریان انتخاب ‌شده‌اند.

پس توجه به این قوانین نه ‌تنها می‌تواند باعث شود که گوگل به شما پاداش دهد بلکه می‌تواند مشتریان و کاربرانی که به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند را نیز راضی کند.‌ توجه نمایید که سئو در موتور های جستجو گر بسیار مهم و حیاتی می‌باشد و این بهینه سازی می‌باشد که می‌تواند به شما کمک کند تا کسب ‌و کارهای کوچک اینترنتی را به نقطه پیشرفت مدنظر خودتان برسانید‌.

مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.