سئو کلاه سفید چیست؟ بررسی 100% + تکنیک های جدید

اگر به‌تازگی با دنیای دیجیتال مارکتینگ آشنا شدید یا علاقه زیادی به بهینه‌سازی کسب‌وکارهای اینترنتی دارید، دست کم یکبار با اصطلاح white hat seo مواجه شده‌اید. سئو کلاه سفید چیست و چه تکنیک‌هایی را شامل می‌شود؟ این موضوعی است که بسیاری از افراد علاقه دارند تا آن را درک کنند. اگر شما نیز به این نتیجه رسیدید که پایدارترین روش برای کسب جایگاه‌ در گوگل استفاده از تکنیک‌های استاندارد است، این مقاله را از دست ندهید.

تمامی فعالیت‌هایی که در حوزه سئو انجام می‌شوند، تنها یک هدف را دنبال می‌کنند. به عبارتی ساده‌تر بهینه‌سازی موتورها برای کسب رتبه‌های برتر نتایج جستجو انجام می‌شود تا در نهایت کسب‌وکار آنلاین شما ترافیک بیشتری جذب کند. با این حال روش‌های گوناگونی برای دستیابی به این مهم وجود دارد.

استفاده از روش‌های غیر استاندارد و یا به اصطلاح دور زدن گوگل می‌تواند در کوتاه مدت نتایج خوبی داشته باشد، اما این فعالیت‌ها که به سئوی کلاه سیاه معروف است، این قابلیت را دارند تا تاثیرات مخربی روی وبسایت شما ایجاد کنند. بنابراین بهترین روش برای رسیدن به اهداف مطلوب، استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید است.

چه روشی برای سئو سایت مناسب‌تر است؟

روش های سئو سایت

اجازه دهید قبل از این که به اصل مطلب، یعنی تکنیک‌های white hat seo بپردازیم، روش‌هایی که برای بهینه کردن وبسایت وجود دارد را بررسی کنیم. با این که تمامی فعالیت‌هایی که در این حوزه انجام می‌شود، همگی با عبارت SEO شناخته می‌شوند، اما هر سئوکاری با توجه به اهداف تعیین شده کسب‌وکار، می‌تواند از روش‌های مختلفی به رشد آن کمک کند. حال سوال این است که کدام روش برای یک کسب‌وکار اینترنتی بهتر است؟

گوگل ادوردز (سئو پولی)

تبلیغات گوگل ادوردز یک روش برای کسب جایگاه‌های برتر گوگل در مدت زمان موقت است. همانطور که از نام این تکنیک پیداست، نیازی به انجام فعالیت خاصی در این شیوه از بهینه سازی ندارید. گوگل ادز یک تکنیک برای رسیدن به نتایج موقت گوگل در مدت زمان محدود است. در واقع گوگل در ازای پرداخت مبلغی که با توجه به نوع کسب‌وکار، کلمه کلیدی و بسیاری از فاکتورهای دیگر می‌تواند متغیر باشد، صفحه مدنظر شما را به صدر نتایج منتقل خواهد کرد.

به این ترتیب ترافیک سایت شما به صورت صعودی افزایش خواهد یافت. شاید این روش جالب باشد، اما هزینه‌های بالایی از کسب‌وکار شما صرف خواهد کرد. البته گاهی استفاده از این روش موقت نیز می‌تواند مفید باشد؛ مثلا کسب‌وکاری را تصور کنید که می‌خواهید با برگزاری یک نمایشگاه فصلی محصولات خود را به فروش برساند. در این صورت سئو پولی در مقابل سئو کلاه سفید گزینه عاقلانه‌تری محسوب می‌شود.

روش‌های کلاه سیاه

تشخیص روش‌های کلاه سیاه کار هر کسی نیست. زمانی می‌توانید به‌خوبی به حوزه black hat seo مسلط شوید که تمامی قواعد استاندارد بهینه سازی را بشناسید. هر چند گاهی روش‌های کلاه سیاه بدیهی هستند، مانند لینک‌سازی خارجی فراوان، اما گاهی اوقات نیز افراد به اشتباه وارد این حوزه می‌شوند. مثلا استفاده زیاد از کلمات کلیدی که به keyword stuffing معروف است، یکی از مشکلاتی است که در این حوزه دسته بندی می‌شود و شاید نویسنده محتوا به عمد این کار را انجام نداده باشد، اما به هر حال گوگل یک ربات است و در نهایت شما را جریمه خواهد کرد.

بسیاری از افراد استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند. این روش در کوتاه مدت شاید نتایج خیره کننده‌ای هم داشته باشد، اما تنها مدتی زمان نیاز دارید تا اثرات زیان بار آن را مشاهده کنید. بنابراین بهترین روش برای سئو سایت، استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید است. اگر به‌فکر استفاده از روش‌های کلاه سیاه هستید، پیشنهاد می‌کنم این تکنیک‌ها را رها کنید و از روش‌های کلاه سفید استفاده کنید تا نتایج پایداری کسب کنید.

روش‌های کلاه سفید

تکنیک‌های کلاه سفید در خدمات سئو روش‌های استانداری هستند که توسط خود موتورهای جستجو از جمله گوگل معرفی شده‌اند. در یک کلام باید گفت سئو کلاه سفید به تکنیک‌هایی می‌پردازد تا به صورت طبیعی و بدون تخطی از روش‌های استاندارد به جذب ترافیک سایت کمک کند. در واقع در این شیوه از بهینه سازی سایت هیچگونه تخلفی توسط سئوکار انجام نمی‌شود و سایت به صورت ارگانیک رشد می‌کند.

البته گاهی اوقات سئو کار حرفه‌ای برای دریافت بازخورد بیشتر سعی می‌کنند با طبیعی‌تر جلوه دادن روش‌های کلاه سیاه ضمن افزایش رتبه سایت، از جریمه گوگل نیز دور بمانند. این روش که در حوزه سئو خاکستری قرار می‌گیرد باید با دقت زیادی انجام شود تا ضمن کسب بهترین نتایج سایت شما جریمه نشود.

در نهایت باید گفت ترکیبی از روش‌های کلاه سفید و کلاه خاکستری، البته اگر به درستی انجام شود، می‌تواند کسب‌وکار آنلاین را به سمت موفقیت سوق دهد.

سئو کلاه سفید چیست و شامل چه تکنیک‌هایی می‌شود؟

سئو کلاه سفید چیست

تا به اینجا با بهترین روش بهینه سازی سایت یعنی استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سفید آشنایی نسبی پیدا کردید. استفاده از روش‌های استاندارد و توصیه شده توسط گوگل برای کسب رتبه‌های برتر جزو white hat seo قرار می‌گیرد. اما شاید مهمترین چالش در ادامه این باشد که چه فعالیت‌هایی در این حوزه قرار می‌گیرند؟ اکنون بیایید در این بخش از مقاله سایت گلایل بررسی کنیم که چگونه باید سئو کلاه سفید را روی سایت خود پیاده سازی کنیم:

تحقیق کلمات کلیدی را به‌درستی انجام دهید

به نظر من مهمترین مرحله‌ی بهینه‌سازی سایت تحقیق کلمات کلیدی است. یافتن کلمات کلیدی مناسب می‌تواند به کاربر کمک کند تا سایت شما را در نتایج پیدا کنند. اما اگر کیوردهای انتخابی مناسب نباشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این صورت یا مخاطبین با جستجوی عبارات مختلف سایت شما را پیدا نمی‌کنند یا این که کلمه مدنظر شما آنقدر سخت است که رتبه گرفتن در آن در بدو راه اندازی و طراحی سایت غیر ممکن خواهد بود.

بهترین راهکاری که در این مرحله از سئو کلاه سفید توصیه می‌شود، استفاده از کلمات کلیدی پربازدیدی است که رقبای کمتری دارند. یکی از روش‌هایی که به دستیابی به این کلمات کمک می‌کند، جایگزینی کلمات دم بلند یا long tail با کلمات کلیدی کوتاه‌تر است. مثلا به‌جای خرید گوشی، می‌توانید از کلمه خرید گوشی سامسونگ یا حتی خرید گوشی سامسونگ 2022 استفاده کنید.

محتوای سئو شده تولید کنید

گام بعدی در سئو کلاه سفید نوشتن مقالات باکیفیت و بهینه‌سازی شده است. بدون شک نوشتن یک مقاله سئو شده اصولی دارد که باید طبق آن متن نگارش شود، اما این به این معنی نیست که باید از معیار رضایتمندی کاربر غافل شد. نوشتن مقاله با اصول سئو باید باعث جلب توجه کاربران شود تا بتواند بهترین نتیجه را کسب کند.

فاکتورهای زیادی به نوشتن اصولی مقالات کمک می‌کنند. شاید مهمترین فاکتورهای این بخش که بیشتر به سئو داخلی یا onpage شناخته می‌شود، رعایت چگالی کلمات کلیدی، استفاده از کلمه کلیدی در لید اول، توضیحات متا، عنوان اصلی و تگ H1، عدم وجود غلط املایی و دستوری در محتوا، رعایت قوانین هدینگ‌ها، لینک‌سازی داخلی و خوانایی مناسب متن باشد. البته تولید محتوای سایت اصول زیادی دارد که باید نویسنده محتوا در متن پیاده سازی کند.

تکنیکال سئو را پیاده سازی کنید

یکی از مهمترین مراحل سئو کلاه سفید که توسط کارشناس سئو باید جدی گرفته شود، بررسی سئو فنی و پیاده سازی آن روی وبسایت است. شاید تکنیکال سئو سخت‌ترین و ترسناک‌ترین بخش بهینه‌سازی سایت باشد، اما نباید فراموش کنید که انجام فعالیت‌های این بخش می‌تواند بسیار ساده‌تر از آن چیزی باشد که به نظر می‌رسد.

از فعالیت‌های این مرحله می‌توان به افزودن سایت مپ یا نقشه به وبسایت، استفاده از ریدایرکت‌ها، بررسی صفحات تکراری، تصحیح لینک‌های صفحات، افزایش سرعت لود صفحات و غیره اشاره کرد. اجرای سئوی فنی به خصوص در سایت‌های وردپرسی بسیار آسان‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید.

لینک‌سازی خارجی را جدی بگیرید

یکی از تاثیرگذارترین تکنیک‌هایی که در حوزه سئو کلاه سفید دسته‌بندی می‌شود، گرفتن بک لینک است. دریافت بک لینک در عین مفید بودن، می‌تواند خطرناک نیز باشد. جالب است بدانید که لینک‌های خارجی زمانی ارزشمند هستند که توسط سایت‌ها به صورت طبیعی به وبسایت شما ارجاع داده شوند. این درحالی است که بسیاری از افراد با خرید بک لینک ریسک بزرگی را مرتکب می‌شوند.

البته ربات‌های گوگل هوش بالایی ندارند و اگر فرایند خرید لینک به درستی انجام شود، نه تنها خطری شما را تهدید نخواهد کرد، بلکه به سرعت شاهد بهبود رتبه سایت‌تان خواهید بود. تاثیر لینک سازی خارجی به قدری زیاد است که اگر در حوزه کاری شما رقابت شدیدی وجود دارد، بدون استفاده از آن عملا با شکست روبرو خواهید شد. بنابراین اگر می دانید سئو چیست! این مرحله از سئو کلاه سفید را جدی بگیرید.

نتیجه گیری

سئو کلاه خاکستری

یکی از اولین سوالاتی که بسیاری از افراد تازه وارد به دنیای دیجیتال مارکتینگ با آن مواجه می‌شوند، این است که سئو کلاه سفید چیست؟ شناخت روش‌هایی که در این حوزه قرار می‌گیرد کمک خواهد کرد تا بتوانید به صورت طبیعی و بدون ریسک به تدریج به رتبه‌های برتر گوگل برسید و ترافیک ارگانیک سایت خود را افزایش دهید. با این که نتیجه فعالیت‌های سئو کلاه سفید طی مدت زمان بیشتری مشخص می‌شود، اما بدون هیچ شکی وقت گذاشتن روی این شیوه از بهینه سازی سایت ارزش بالایی دارد.

چرا که در صورت موفقیت با تکنیک‌های کلاه سفید می‌توانید به صورت همیشگی مشتریان زیادی جذب کنید. این در حالی است که تکنیک‌های کلاه سیاه یا استفاده از سئو پولی نمی‌تواند به موفقیت دائمی کسب‌وکار شما کمک کند. بنابر ضرورت شناخت سئو کلاه سفید در این مطلب این بخش از علم SEO به طور کامل توضیح داده شد تا بتوانید بدون وارد شدن به حوزه‌های خطرناک گوگل به رتبه‌های پایدار این موتور جستجو دست پیدا کنید.

مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.